Stresem można zdefiniować wszystko co wytrąca nasz organizm z równowagi. Natomiast reakcją stresową będą wszystkie działania podejmowane przez nasz organizm aby ją odzyskać. Jedną z najbardziej typowych cech reakcji stresowej jest szybka mobilizacja energii, przyspieszanie rytmu serca, podniesienie ciśnienia krwi. Uwolnienie do krwi hormonów, glukozy, tłuszczów i białek aby nasz organizm posiadał paliwo do ucieczki, walki i przetrwania. Jednocześnie następuje również zatrzymanie procesów regeneracji i magazynowania. Jeżeli każdy dzień jest dla Ciebie sytuacją kryzysową to za nieustanne mobilizowanie swojego organizmu przyjdzie Ci zapłacić słony rachunek.
Jeżeli stale mobilizujesz energię kosztem jej magazynowania to nigdy nie uda ci się osiągnąć równowagi. Będziesz się szybciej męczył, a ryzyko że zachorujesz na cukrzycę wzrośnie. Również twój układ sercowo-naczyniowy będzie silnie nadwyrężony. Jeżeli twoje ciśnienie skacze za każdym razem gdy twoje dzieci robią bałagan lub gdy ktoś właśnie zajął twoje miejsce parkingowe pod supermarketem, to zmierzasz w kierunku choroby. Dlaczego jest tak że każdy z nas reaguje inaczej na napotykany problem?
Wszystko zależy od budowanej przez długie lata percepcji oraz sposobu postrzegania bodźców zewnętrznych. Jest w niej część którą dziedziczymy, i jest w niej część którą kopiujemy obserwując naszych najbliższych. Pryzmat przez jaki patrzymy bezpośrednio determinuje reakcję naszego organizmu na napotykane w naszym życiu sytuacje.
Jak to zmienić? W naszym systemie pracujemy dwutorowo. Za pomocą akupunktury stymulujemy organizm do reakcji fizjologicznych mających na celu wyciszenie lub pobudzenie aktywności. Drugim i przeważającym w tej metodzie torem jest terapia psychosomatyczna podczas której pracujemy nad „komputerem pokładowym” czyli umysłem. Za pomocą rozmowy mającej na celu odnalezienie prawdziwych przyczyn stresu, po przez ćwiczenia z wykorzystaniem oddychania holotropowego, oraz hipnozy, pracy z przekonaniami i emocjami pomagamy naszym pacjentom znaleźć i zutylizować główną przyczynę powstawania „przekłamanego obrazu” tak, by mieli dostęp do efektywniejszych i zdrowszych zachowań. Terapia pomaga zarówno pacjentom, którzy już zapadli na chorobę o podłożu stresowym oraz osobom, które mają świadomość tego, że są o krok przed jej powstaniem.