Akupunktura dystalna

akupunktura dystalnaAkupunktura to jedna z najstarszych znanych człowiekowi metod terapii, której początki sięgają 5000 lat wstecz. Zgodnie z założeniami tradycyjnej medycyny chińskiej za harmonijne funkcjonowanie wszystkich narządów i układów odpowiada siła witalna zwana energią chi. Energia ta przepływa w ciele kanałami (meridianami); gdy przepływ energii jest swobodny, wtedy zachowane jest zdrowie całego organizmu. Zaburzenie przepływu energii prowadzi do rozwoju choroby. A jak działanie akupunktury tłumaczy współczesna medycyna?

Akupunktura oddziałuje na układ nerwowy – wbijanie igieł w ściśle określonych miejscach na skórze prowadzi do stymulowania pracy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Dochodzi do bezpośredniego oddziaływania na układ nerwowy, a za jego pośrednictwem – także na inne narządy i układy. Najważniejsze mechanizmy fizjologiczne, za pośrednictwem których akupunktura wpływa na organizm to:

Zabieg akupunktury polega na wkłuciu cieniutkiej igły na określoną głębokość w skórze; po wkłuciu igieł pozostawiane są one na kilkanaście – kilkadziesiąt minut, po czym są usuwane. W akupunkturze punktowej miejsca wkłucia są niekiedy oddalone od lokalizacji problemu zdrowotnego – mimo to zabieg przynosi pożądany efekt, co wynika z obecności wspomnianych meridian. Punktów akupunkturowych jest kilkaset, a ich stymulacja prowadzi do pobudzenia receptorów przenoszących impulsy nerwowe do mózgu. A za pośrednictwem tego organu sterującego funkcjonowaniem całego organizmu, można osiągnąć określony efekt terapeutyczny. Najczęstsze zastosowania akupunktury to:

Przeciwwskazaniem do zabiegu akupunktury są zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża oraz choroba nowotworowa. Akupunktura to terapia bardzo bezpieczna, która nie prowadzi do pojawienia się żadnych poważnych skutków ubocznych. Niekiedy zdarzają się jedynie niewielkie zasinienia w miejscu wkłucia, zaś sam zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu.