Najczęściej zadawane pytania

Jak głęboko wkłuwa się igły?

To zależy od punktu, w który wprowadza się igłę. Najczęściej tkwi ona tuż pod powierzchnią skóry, lecz niektóre wkłuwa się na głębokość od 5 do 30mm. Proszę nie sądzić, że im głębsze wkłucie tym większy ból.

Czy wkłucie wywołuje krwawienie?

Bynajmniej. Rzeczywiste, dobrze rozpoznane punkty na ogół nie krwawią. Czasami lekarz może celowo wywołać krwawienie jakiegoś punktu. Rezultatem tego będzie jedna, dwie krople krwi.

Czy zdarza się, że igła złamie się lub pęknie podczas zabiegu?

Atestowane igły jednorazowe są giętkie i nie można ich złamać w czasie zabiegu. Czasami gdy pacjent wykonuje gwałtowne ruchy gną się lekko, jednak nie grozi im złamanie. Zdarzają się igły którym może grozić złamanie, dlatego przed zabiegiem należy upewnić się czy będziemy nakłuwani igłami jednorazowymi posiadającymi atest Ministra Zdrowia. Tylko wówczas możemy być pewni iż igły są niezawodne i nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo.

Czy igły są sterylizowane przed użyciem?

Nie. W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wolno używać jedynie sterylnych igieł jednorazowych posiadających atest Ministerstwa Zdrowia. Igły takie są wyjaławiane fabrycznie, nie ma więc potrzeby ponownego ich sterylizowania przed zabiegiem. Jeżeli upewnimy się, iż będziemy nakłuwani igłami atestowanymi, możemy się nie obawiać żadnych zakażeń.

Czy akupunkturzysta manipuluje igłą?

To zależy od efektu, który pragnie osiągnąć. W niektórych przypadkach w ogóle nie dotyka wkłutych igieł. W innych – manipuluje nimi na jeden z wielu różnych sposobów.

W które części ciała wkłuwa się igły?

Część ciała w którą wkłuwa się igły, na ogół nie ma widocznego związku z umiejscowieniem choroby lub jej objawów. Są to najczęściej łydki, stopy, przedramiona i ręce, lecz może to być każda inna część ciała.

Ilu igieł używa się w czasie zabiegu?

Zależy od pacjenta, zwykle jednak od trzech do ośmiu, a nawet dwudziestu.